25.04.2025 | Realizace


Architektura, nové funkce výpravní budovy

Hlavní nádraží patří k architektonickým dominantám centra Plzně. Budova z roku 1907 je postavena v renesančním a secesním slohu a je od roku 2000 památkově chráněna. Na rozdíl od většiny výpravních budov v České republice stojí uprostřed kolejiště. Novou podobu výpravní budovy navrhl architektonický ateliér A8000 ve sdružení se SUDOP PRAHA. Interiéru nádraží při rekonstrukci byla navrácena architektonická kvalita a život do nevyužívaných prostor. Nejvíce se změnil běžný pohyb cestujících. Nově mohou využívat centrální prostor pokladen, nakoupit si v rozšířené obchodní pasáži nebo si zajít před odjezdem na oběd do restaurace na nástupišti. Barevnost se vrátila k původní krémové a šedé. Hlavní halu doplnila replika historické dlažby, podlahy u pokladen, v halách doplnila současná kolekce RAKO keramických obkladů stejně odolných jako před více než sto lety.

Celý objekt dostal novou střechu i fasádu. Horní hala nyní získala charakter obchodní pasáže, komerční plochy narostly o 150 m2 a zvýšilo se i její prosvětlení. Funkce nádraží se rozšířila dle aktuálních trendů na dopravní a obchodní uzly, v nichž se lidé nebojí čekat na další vlakový spoj. Zásadní úpravou prošla centrální pokladna i informační centrum. Jednotlivé přepážky ústřední pokladny spojil černý pult v kombinaci se světle šedými dlaždicemi Extra s minimalistickým designem. Všechny toalety jsou bezbariérové, nevidomým a sluchově handicapovaným pomáhají nové systémy orientace. Celý prostor je sledován bezpečnostními kamerami. Klíčovou myšlenkou návrhu je propojení nádraží s městem. Novinkou je restaurace se zahrádkou s výhledem na vlaky, která oživí dnes nevyužívaný prostor za nádražím. 

Plzeňské nádraží pohledem architekta

Architekt Pavel Kvintus z ateliéru A8000 konstatuje: „Zrenovované nádraží v Plzni je obrovská příležitost pro rozvoj celého města“. Ateliér A8000 ve sdružení s firmou SUDOP PRAHA přistoupil k proměně interiéru historického nádraží sebevědomě, ale s respektem k původnímu domu, podařilo se mu znovuobjevit a pozvednout jeho ušlechtilý výraz. Došlo ke změně barevnosti interiéru, stejně jako před padesáti lety opět dominují jemné odstíny šedé, bílé a krémové a historické prvky nebo jejich repliky akcentuje nový, zcela současné výrobky. „Historické části nádraží jsme renovovali s respektem a nové jsme budovali s použitím moderních materiálů, aby spolu nové a staré bylo v harmonii. Právě takový přístup je nám nejbližší. Největší důraz ale klademe na zjednodušení cesty pro cestující. Vnitřní prostor nádraží by pro ně měl být jednoznačně přehledný a funkční. Dosavadní provoz nádražní budovy byl totiž poněkud nečitelný a pokladny byly rozptýlené na několika místech,“ uzavírá architekt Pavel Kvintus.

Bezpečnost a přístupnost Extra 60 x 120 cm 

S ohledem na dlouhou tradici, která sahá více než sto let zpět, se keramické obklady RAKO v prostředích s vysokým provozem, kde je odolnost klíčová, staly neodmyslitelnou součástí mnoha nádražních budov na území České a Slovenské republiky. Jako například hlavní nádraží v Praze, Plzni, Berouně, Rakovníku, Českých Budějovicích, Ostravě atd. Architekti, projektanti využívají při rekonstrukcích, s ohledem na zachování historické a estetické hodnoty, keramické obklady v nádražních halách pro jejich jedinečné vlastnosti dodnes. Díky své odolnosti vůči mechanickému poškození, vlhkosti, chemikáliím, nehořlavosti keramické obklady zajišťují, že povrchy zůstávají čisté a bezpečné pro tisíce cestujících denně. Obklady RAKO splňují nejvyšší standardy kvality a designu a v kombinaci s jejich dlouhou životností a nízkými náklady na údržbu se tak stávají ekonomicky výhodnou a oblíbenou volbou pro nádražní a další veřejné prostory včetně sociálních zařízení. Na plzeňském hlavním nádraží moderní dlaždice Extra 60 x 120 cm nechaly díky jednoduchému designu a barevnosti vyniknout repliky sto let starých dlaždic téže značky RAKO.  „Je úžasné, když se nové materiály skvěle skloubí se starými obklady. Spolupráce mezi projektovým týmem, dodavateli, architekty je klíčová pro úspěšnou realizaci každého projektu. Tým naslouchá potřebám a vizím architektů, čímž zajišťuje, že jejich návrhy jsou nejen realizovatelné, ale také splňují estetické a funkční požadavky. Tím, že poskytujeme technickou podporu a navrhujeme inovativní řešení, napomáháme k efektivnímu překlenutí mezer mezi návrhem a realizací,“ doplňuje Ondřej Bomberovič z projektového týmu RAKO.

Závěrem

Je radost pohledět, co se stalo s uvedenými historickými nádražními budovami. Cestující se obrazně vracejí do časů největší slávy a rozkvětu železniční dopravy, kdy jízda vlakem byla zážitkem a privilegiem. Nostalgické rysy obnovených secesních či „bruselských“ budov se mísí se současnými, často minimalistickými prvky a společně vytvářejí bezpečné, provozně racionalizované a přehledné prostory, v nichž cestující nemusí propadat obvyklé panice a rychle z nádraží prchat, naopak si užívají příjemné prostředí, kde naplní všechny svoje potřeby. 

  • Místo stavby: Železniční ulice, Plzeň
  • Zpracovatel aktualizované projektové dokumentace pro stavební povolení, projektové dokumentace pro provádění stavby: Sdružení A8000 s. r. o. a SUDOP PRAHA a. s.
  • Studie interiéru: A8000 / Martin Krupauer, Pavel Kvintus, Martin Sedmák, Daniel Jeništa (hlavní architekt), Zdeněk Fux (hlavní inženýr), Veronika Dolejšová
  • Investor: Správa železnic
  • Celkové náklady na rekonstrukci nádraží: 1,03 mld. Kč
  • Zastavěná plocha výpravní budovy = plocha pozemku: 4990 m2
  • Obestavěný prostor výpravní budovy: 66 860 m3
  • Celková podlahová plocha objektu: 7940 m2
  • Projekt interiéru: 2022–2023
  • Realizace: 2021–2024
  • Keramické obklady: série Extra, Color One, Color Two

www.rako.cz 

Předchozí článek   1 / 48   Následující článek